Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > ReactOS
Verze pro tisk
Open source WinNT? ReactOS!


ReactOS

ReactOS (www.reactos.com) je operační systém (víceméně ve formě samotného jádra), který vyvíjí nadšenci jako určitou náhradu Windows NT. To tedy znamená, že obsahuje stejné aplikační rozhranní (spíše bude; na projektu se stále pracuje), tzv. API funkce, jako ve WinNT. Na takovém systému pak jdou spouštět aplikace psané pro WinNT.

Cílem vývojářů není klon NTček, ale právě free verze jeho jádra. ReactOS je HW nenáročný, pro instalaci a následné spuštění mu stačí 32 MB RAM, ze souborových systémů v současné době podporuje FAT16 a FAT32 (zamrzí absence NTFS ...); na disku zabere asi 33 MB. Tento operační systém je šířen pod licenci GNU/GPL.

Instalace ReactOS

Reactos lze stáhnout ve dvou variantách - buď ve formě Live CD (umožní z CD přímo nabootovat operační systém) nebo jako obraz instalačního CD, tzv. ISO image.

Pro instalaci jsem si zvolil iso image (ReactOS verze 0.2.6), který jsem instaloval ve VMware (zip archiv má 10 MB, po rozbalení je velikost obrazu 14 MB). Schválně jsem použil pevný disk bez oddílů. Instalátor si se vším poradil na výbornou.

Krátce po spuštění instalačního procesu (nabootováním z CD) nás přivítá výchozí obrazovka. Stisknutím Enter zahájíme instalaci.

Již v úvodu zjistíme některá omezení; setup požaduje max. 1 primární oddíl (partition) na disku (další omezení jsou patrná z následujícího obrázku).

Dalším stiskem Enter pokračujeme v instalaci. Instalátor provedl základní detekci HW, jejíž výsledky vypíše.

Dostáváme se k fázi přípravy pevného disku. Vytvoříme nový oddíl "Press C to create a new partition"

a zformátujeme souborovým systémem FAT.

Následně zvolíme systémovou složku, výchozí je \ReactOS, po odsouhlasení začne kopírování souborů. Poté se instalátor ptá, kam instalovat zavaděč (bootloader), ponecháme výchozí volbu MBR.

Po restartu začne úvodní konfigurace ReactOSu.

Postupujeme dále v konfiguraci ReactOSu, kterou nás provede průvodce.

V mém případě byl ReactOS instalován do virtuálního počítače ve VMware, což také detekoval.

Z toho důvodu nabízí i možnost instalovat ovladače pro grafickou kartu (VMware SVGA driver) - pokud této možnosti nevyužijeme, pak se použije VGA nastavení, tj. 640 na 480 bodů ...

Ukončení instalace a poslední restart.


První lehké seznámení s ReactOS

Po nabootování do grafického rozhranní uvidíme něco takového.

Uživatelské rozhranní (GUI) vychází z Windows, způsob ovládání lze označit za standardní (práce s myší ...).

* Je třeba mít stále na paměti, že ReactOS je vyvíjen jako náhrada jádra (kernelu) WinNT - zatím tedy neobsahuje (téměř) žádné aplikace.

Aplikace obsažené v ReactOS

Přestože přes nabídku Start se k žádným ("vnitřním") aplikacím nedostaneme, podařilo se mi z příkazového řádku spustit kalkulačku a poznámkový blok (jedná se opět o aplikace vyvinuté a šířené pod licencí GNU/GPL).

Instalování aplikací

Vyzkoušel jsem instalovat několik aplikací s těmito výsledky:

a). WinRAR 3.3 CZ
Pokud použijeme jen 32 MB RAM, pak v průběhu instalace dojde k chybovému hlášení "Některé instalační soubory jsou poškozeny nebo chybějí". Po přidání paměti na 92 MB proběhne instalace WinRARu zdárně a WinRAR je funkční.

b). WinImage 7
Instalace se ani nespustí, hned se zobrazí okno s chybou "This application cannot be started as an instance of this application is already executing and only one single instance can be executed at a time", což by napovídalo opakovanému spuštění instalace ...

c). PEBuilder 3.1.
Po spuštění se zobrazí chybové hlášení "Need Windows 2000/XP/2003 to run this program ...", což je pochopitelné :-) (jedná se o požadavek autora).

d). Reatogo 25-6a
Reatogo je ukončeno chybou s kódem 800001000.

e). UltraISO 7
Instalace proběhne (zdánlivě?) dobře, nicméně aplikaci nelze spustit.

f), PECompact2
Instalace se nespustí.


Pár slov na závěr

Na tomto místě bych poděkoval autorům za jejich práci na projektu, který se (snad) dostává do jakési použitelné fáze. V současné době lze ReactOS použít jako OS jen pro některé aplikace běžné ve Windows, to se však s postupem času může změnit k lepšímu ...

Pokud vás zajímá hlubší pohled, další informace se dozvíte na stránkách projektu www.reactos.com


Za pozornost děkuje Pavel :-)


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 100.411 ms