Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > Miranda vs IRC
Verze pro tisk
Miranda vs. chat (IRC)


Tento návod slouží pro zprovoznění chatu pomocí protokolu IRC v komunikátoru Miranda, který jsem si oblíbil pro jeho plastičnost v podobě přídavných modulů a nakonec pro něj vytvořil i plugin pro BartPE / reatogoXPE, který je ke stažení v rubrice Plugins.

Nicméně se v něm standardně nenabízí možnost použití i jako IRC klienta bez potřebných pluginů nutných pro zprovoznění chatu. A proč používat další program pro chat, když už to umožňuje i Miranda.
Proto jsem zapátral na internetových stránkách a ve fórech věnujících se tomuto komunikátoru, nicméně informací na toto téma je poněkud překvapivě poskromnu. Vzhledem k okolnostem, že se mě na to ptalo již více lidí i z mého okolí, tak jsem se rozhodl pro napsání tohoto návodu pro usnadnění ostatním zájemcům o chatování pomocí Mirandy.Co k tomu budeme potřebovat :

Nejprve je nutné stáhnout IRC Protocol a IRC servers z domácích stránek Miranda IM.
Poté oba soubory dekomprimujeme (rozbalíme) do složky plugins v Mirandě. Po následném restartu Mirandy se již nabídne i okénko pro výběr serveru. Doporučuji vybrat nějaký český nebo slovenský (např. IRCnet:EU, CZ, Prague) a dáme připojit (bez hesla).

Nicméně pro zájemce tady uvádím ještě další CZ a SK servery, které jsem objevil.
Stačí si otevřít soubor IRC_servers.ini v textovém editoru, např. Poznámkovém bloku a vložit je na konec, tj. za řádek
n403=ZurnaNet: Random serverSERVER:irc.zurna.net:6667-6667GROUP:ZurnaNet a změny uložit.


n404=IRCcz: CZ01, Czech serverSERVER:irc.i.cz:6667GROUP:IRCcz01
n405=IRCcz: CZ02, Czech serverSERVER:irc.cis.vutbr.cz:6667,3333GROUP:IRCcz02
n406=IRCcz: CZ03, Czech serverSERVER:irc.osanet.cz:6660-6669,80,443,444,445GROUP:IRCcz03
n407=IRCsk: SK01, Slovak serverSERVER:irc.fei.tuke.sk:6666-6669GROUP:IRCsk01
n408=IRCsk: SK02, Slovak serverSERVER:nextra.irc.sk:6666-6669GROUP:IRCsk02
n409=IRCsk: SK03, Slovak serverSERVER:telecom.irc.sk:6666-6669GROUP:IRCsk03Poté si je možno zvolit i server z výše doplněných, tj. :

IRCcz: CZ01, Czech server
IRCcz: CZ02, Czech server
IRCcz: CZ03, Czech server
IRCsk: SK01, Slovak server
IRCsk: SK02, Slovak server
IRCsk: SK03, Slovak server

* Níže uvedené názvy položek v nastavení se mohou lišit od použité lokalizace.

Dále si v možnostech (nastavení) Mirandy zvolíme v položce Sítě - protokol IRC a nastavíme vše potřebné.
Název serveru, díky této položce při každém spuštění Mirandy se již automaticky komunikátor připojí na přednastavený server, aniž bychom jej museli pokaždé znovu ručně vybírat. Dále si nezapomeneme vyplnit údaje jako Přezdívka (nick) a Alt. přezdívku(náhradní), pro případ, že by již někdo náš nick používal, dále uvedeme jméno nebo email adresu a Identifikátor, což je v našem případě Miranda.
Je zde také možnost vybrat si další nastavení v položce Ostatní.

Další podrobné nastavení si můžeme nakonfigurovat v položce Události - Diskuze, kde je toho opravdu požehnaně.

Pokud chcete používat obrázkové smajlíky můžete si je navolit v položce Události - Smajlíky - IRC smajlíky a zadat požadovanou cestu k sadě smajlíků, kterou chcete používat.

Rovněž nechybí možnost nastavit si zvuky pro chat v položce Události - Zvuky - Chat a také písma a barvy Události - Záznam diskuse.

Po této konfiguraci máme Mirandu již připravenou pro chat a můžeme se již připojit na požadovaný kanál (první obrázek se může lišit, dle zobrazení jaké používáte),

který si můžeme libovolně zvolit třeba mnou uvedený 6767 a po rozkliknutí kanálu v okně Mirandy se nám již zobrazí chatovací okno, kde si můžeme nastavit jeho zobrazení, název a pravidla pro chatovací místnost. Nechybí ani možnost uložení celého chatu v podobě txt souboru.
*
Není nutné, aby všichni zájemci o chat v místnosti používali stejný server, nicméně je důležité pro komunikaci dodržet přesné číslo kanálu, jako příklad použito v návodu 6767.

Mějte na paměti, že první přihlášený do této místnosti je i její operátor a má i automaticky veškerá práva pro řízení chatu. Samozřejmě může tyto práva předat i dalšímu účastníkovi chatu.


Mnoho zábavy při chatu s Mirandou přeje

Craft

Doplnění :

Info 16.3.2006
V případě, že se chcete po spuštění Mirandy také automaticky připojit na požadovaný kanál, aniž by bylo potřeba jej zadávat pokaždé ručně je určen následující tip.

V možnostech (nastavení) Mirandy přejdeme do položky Sítě - IRC Ostatní a v části Akce zvolíme zatržítkem Aktivovat. Následně si vybereme požadovaný server v roletce Síťe , např. v článku použitého IRCcz01 a do prázdného okénka níže napíšeme /join #6767 (číslo 6767 je číslo kanálu použitého v tomto článku a může být samozřejmě dle vlastní volby) a stiskneme tlačítko Použít.

*
Lze takto samozřejmě předvolit i kanály u jiných serverů.

** Pokud budeme chtít číslo kanálu změnit vyhledáme požadovaný server a pomocí modrého křížku jej smažeme a zadáme nové a uložíme.


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 101.739 ms