pridať k obľúbeným | kontakt

   

» LADÍME BARTPE-XPE

 
ReatogoSDI, úprava pre konkrétny HW (notebook Asus A6JC )
autor : Pavel   www.craftcom.net   ( 28 . 11 .2006)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Reatogo, rovnako ako BartPE, je koncipované „univerzálne“ v tom zmysle, že je schopné bootovať na takmer ľubovoľnom PC. Ja som sa rozhodol upraviť Reatogo priamo na mieru svojmu HW, ktorým je nový notebook Asus A6JC (viď moju minirecenziu).

Tento článok je napísaný na základe skúseností, ktoré som získal pri úprave Reatogo, pridávaní a úprave prídavných modulov tak, aby výsledné Reatogo spĺňalo (pokiaľ možno všetky) moje požiadavky.

Medzi hlavné ciele patrilo:
a) dosiahnuť predĺženie výdrže akumulátora
b) pripojiť sa na internet
c) pripojiť sa na bezdrôtovú sieť
d) pracovať s dokumentami
e) prehrávať filmy a hudbu
f) napaľovať súbory

Pretože je notebook vybavený pamäťou s kapacitou 2 GB, rozhodol som sa pre variantu SDI (viď článok ReatogoXPE SDI ). Pretože pamäte je naozaj dosť, chcem ju v maximálnej možnej miere využiť pre RAMDISK, na ktorý potom ľahko umiestnim film (divx) o veľkosti asi 700 MB (film umiestnený na jednom CD).

* Pretože upravované ReatogoSDI má fungovať na konkrétnom HW, nemá takmer zmysel ho testovať vo VMware (ale aj napriek tomu som zopár čiastkových testov vo VMware urobil).


Testovanie ReatogoSDI:


Testovanie SDI prebieha tak, že sa bootuje priamo z interného pevného disku (pretože inak by som musel po každej zmene SDI napáliť nové CD-RW, čo veľmi zdržuje). Pretože robím veľmi veľa úprav a testov, osvedčilo sa mi vytvoriť "prvú verziu", uložiť ju do súboru C:\REATOGO.SDI a následne pri ladení postupovať takto:
a) ak upravím len hodnoty v registroch (tj. zmena v prídavnom module sa následne premietne len do registrov), tak v ReatogoBuilder-i nastavím "nevytvárať súbory" (Builder – Nastavenie – Nevytvárať súbory), čím sa mi po spustení vytvoria len registre, ktorými následne prepíšem pôvodné registre v ReatogoSDI
b) ak pridám v prídavných moduloch len niekoľko súborov, tak nechám len zostaviť registre a pridané súbory do ReatogoSDI nakopírujem ručne, tj. nevytváram znova SDI súbor

A akým spôsobom sa teda dá súbor SDI doplniť? Otvorím si ho cez SDILoader ako ďalší disk, prepíšem registre a/alebo dokopírujem súbory, zatvorím SDI cez SDILoader. Potom reštartujem notebook a z bootovacej ponuky vyberiem SDI. Po nabootovaní overím, či som nejakým spôsobom úspešne pokročil.

* Ako nabootovať ReatogoSDI z interného pevného disku popisuje druhá časť článku Reatogo na pevnom disku .



Upravené ReatogoSDI; čo mi funguje:



1) grafická karta nVidia GeForce Go 7300

Vďaka vlastnému prídavnému modulu (kombinácia AutoDriver + ručné doplnenie) mi funguje nVidia tak ako má, tj. v rozlíšení 1280x800 pri 32-bitovej hĺbke. Dokonca je funkčná i aplikácia PowerMizer (súčasť ovládačov), ktorá zrejme slúži na podtaktovanie grafickej karty.

* Pod pojmom „ručné doplnenie“ mám na mysli pridanie ďalších súborov, ktoré AutoDriver nezahrnul do prídavného modulu, ale napriek tomu sú potrebné. Postupoval som podľa dvoch Craftových článkov
Ako vytvoriť prídavný modul pre ovládač hardware
Sprievodca pre prácu s prídavnými modulmi


Po nabootovaní ReatogoSDI musím najprv použiť program HWPnP ("install devices"), ktorý nainštaluje ovládače pre nájdený hardvér (to sa týka všetkých zariadení, nielen grafickej karty) a potom zmením rozlíšenie z východzej hodnoty 1024x768 na 1280x800 v plnej 32 bitovej hĺbke.

2) procesor Intel Dual Core
Dvojjadrový procesor mi v "normálnom" Reatogo nefungoval (nerozpoznal sa), vďaka (mierne upravenému) prídavnému modulu (je určený pre BartPE, ale funguje mi aj v Reatogo) mám obidve jadrá "viditeľné", napr. v Správcovi úloh (TaskManager).


3) PCMCIA karta Option Globetrotter

Karta s T-Mobile EDGE je funkčná, správa sa ako modem, diagnostika je v poriadku. Prídavný modul mi obstaral AutoDriver (karta sa chová ako modem i sieťová karta). Pre sprevádzkovanie internetu je však potrebné ešte niečo viac, než len prídavný modul pre kartu. Pre pripojenie sa používa T-Mobile Communication Centre, pre ktorý som vytvoril pomocou AutoHelpu jednoduchý prídavný modul.

Po nabootovaní nie je možné sa bezprostredne pripojiť, musí sa najskôr spustiť služba pre vytáčané pripojenie (aj keď EDGE funguje na rovnakom princípe ako GPRS a nie je to „klasické vytáčané pripojenie“), Start – Programy – Network – Dialup Networking – 1 Start dialup services.


4) Optická mechanika DVD-RAM GMA 4082N

Pre sprevádzkovanie stačí len spustiť HWPnP („install devices“). Mechanika sa síce detekuje ako CD-ROM a nie DVD-RAM, napriek tomu však funguje tak, ako má (uložil som na DVD-RAM médium súbor).


5) Integrovaná zvuková karta Realtek (asi AC'97)

Zvukovka mi dala najviac zabrať. Aj keď sa zdalo, že prídavný modul je funkčný (všetky súbory a nastavenia registrov), aj tak zvuk nefungoval. Skúšal som postupne svoj vlastný prídavný modul, potom modul z 911cd.net , opäť bez úspechu. Potom mi Marián poslal svoj prídavný modul, ktorý mi bez problémov fungoval pri testovaní ReatogoSDI vo VMware. Aký však bol môj údiv, keď nefungoval pri teste rovnakej verzie ReatogoSDI na Asus-e.

Po dlhom (a skoro zbytočnom) pátraní a úsilí som zistil, že nefunkčnosť je spôsobená chýbajúcou "integrovanou zbernicou HD Audio" (nikdy som o ničom takom nepočul). Pridal som teda prídavný modul HDA Bus Audio a zvukovka je funkčná.


6) Veľký RAMDISK

Aj toto bol dosť veľký problém. Pôvodne som plánoval, že ramdisky budú dva: jeden systémový a druhý dátový. Pre dáta som chcel použiť taký RAMDISK, ktorého kapacita (veľkosť) by sa dala meniť "za behu". Bohužiaľ sa mi nepodarilo takú kombináciu ramdiskov sprevádzkovať vo verzií SDI (v „normálnom“ Reatogo som dosiahol funkčnosti dvoch ramdiskov – mal som isté skúsenosti zo skoršej doby).

Preto som hľadal RAMDISK, ktorého kapacita (nastavenie veľkosti) nie sú obmedzené. Najprv som použil RAMDISK zo starej verzie PEBuilder-a (3.0.32), ktorého veľkosť síce obmedzená nie je, ale v SDI bola maximálna veľkosť 96 MB bez ohľadu na to, či som nastavil „pevnú veľkosť“ alebo použil AutoResizer. Potom som skúšal niekoľko ďalších ramdiskov (nebolo jednoduché ich zohnať), aby som zistil, že v ReatogoSDI proste nefungujú tak, ako by mali. Nakoniec to dopadlo tak, že mám čo som potreboval. Našiel som skvelý RAMDISK , legálne použiteľný a zadarmo.

Síce mám RAMDISK nastavený tak, že sa nastaví na pevnú veľkosť (aktuálne asi 1.28 GB, i keď v skutočnosti sa nastaví dynamicky, ale s ohľadom na pevnú veľkosť SDI a veľkosť RAM je to vlastne veľkosť pevná), ale nepociťujem žiadne obmedzenie. U tejto verzie (fungujúcej v SDI) nie je úplne jednoduché nastaviť požadovanú veľkosť, preto „dynamické nastavenie“.
Prípadná úprava by mohla zabrať dosť času...



7) Opera, internetový prehliadač
a) Nie je problém si stiahnuť prídavný modul pre Operu a použiť ho normálnym spôsobom. Lenže každý ďalší prídavný modul (a hlavne jeho súbory) zaberajú miesto v SDI súbore, ktorý sa potom (niekedy zbytočne) zväčšuje. Pretože používam svoje ReatogoSDI k rôznym účelom a nie vždy sa s ním pripájam na internet, rozhodol som sa, že si Operu v prípade potreby nainštalujem do RAMDISKU (je naozaj veľký: 1.28 GB).

* Niektoré aplikácie, ktoré som skúšal inštalovať ukončili inštaláciu, pretože nebežala požadovaná inštalačná služba. To sa týka hlavne aplikácií, ktorých inštalátor používa balíček (formát) MSI (aj napriek tomu, že môže byť inštalátor vo forme .exe súboru). Preto som použil prídavný modul Windows MSI Installer. Aj tak sa však inštalácie naďalej nedarili. Na fóre www.911cd.net/forums som zistil, že je nutné ešte tzv. zaregistrovať danú službu, tj. po nabootovaní spustiť príkaz: msiexec /regserver . Balíček MSI používa službu Windows Installer, ktorá síce vďaka prídavnému modulu funguje, ale nie je zaregistrovaná (tj. balíček MSI ju nedokáže použiť), preto sa služba musí daným príkazom zaregistrovať. Potom sa už dajú aplikácie nainštalovať.

Ďalej som chcel, aby Opera použila cache pre dočasné súbory na RAMDISKU, čo je splnené tým, že ju do RAMDISKU nainštalujem. Pri prehliadaní internetu sa teda žiadne súbory na pevný disk neukladajú, všetko sa odohráva v RAMDISKU.

b) Existuje však i iný spôsob: tzv. „ portable Opera “, tj. prenosná Opera (známa aj ako Opera@USB pre jej časté použitie na flashdisku). Skopíroval som si teda túto upravenú Operu na flashdisk a v prípade, že sa chcem pripojiť na internet ju buď spustím z flashdisku alebo (ešte lepší spôsob) ju umiestnim do RAMDISKU – v tomto prípade sa všetky súbory (i dočasné súbory internetu) umiestnia na RAMDISK).


8) Outpost Personal Firewall
Pretože sa so svojím ReatogoSDI občas pripojím k internetu, hodí sa mať nejaký firewall. Priamo pre Reatogo existuje prídavný modul pre výborný program Outpost Firewall. Pre moju prácu (na internete) mi ho stačí spustiť, povoliť Operu, v priebehu pripájania Opery na internet povoliť komunikáciu (vytvorením pravidla) a je to. Žiadne ďalšie nastavenia som nerobil.


9) Antivírus
Kvôli pripojeniu na internet sa okrem firewallu hodí mať i antivír. Na svojom PC používam NOD32 (skúšobnú 30 dňovú verziu), stiahol som si teda prídavný modul pre NOD32. Aplikácia funguje, ale neviem, či fungujú všetky služby, ktoré poskytuje (AMON, IMON, ...), nedarí sa mi zobraziť niektoré ponuky (to je možno dané tou 30 dňovou verziou, neviem).

*
Je možné aj stiahnuť priamo pomocou balíčka reatogoXPE ďalšie prídavné moduly  i pre iné antivírusy (Kaspersky AV, AVG 7, AV Personal, MCAfee Stinger, Norton Antivirus).


10) OpenOffice.org (náhrada za MS Office)
Pre serióznu prácu v Reatogo je treba myslieť i na kancelársky balík. S výhodou sa dá použiť (zdarma dostupný) OpenOffice.org (budem používať skratku OOo) v českej verzii. Pre Reatogo opäť existuje prídavný modul, ktorý som ale po krátkej úvahe nepoužil a iba som si skopíroval zložku (s už nainštalovaným) OpenOffice.org na flashdisk. To má tú výhodu, že OOo môžem z flashdisku spúšťať jednak na svojom notebooku v ReatogoSDI ale aj na inom PC s Windows XP. Nevýhodou neexistencie prídavného modulu je, že nemám príslušné položky v menu Štart a s OOo nie sú asociované žiadne prípony súborov.


11) Foxit Reader, čítanie PDF
Keď už hovoríme o „kancelárskej práci“, je vhodné mať po ruke aj niečo na čítanie PDF dokumentov. Namiesto obra menom Adobe Reader (predtým Acrobat Reader) som sa rozhodol pre Foxit Reader. Na čítanie bežných PDF súborov je úplne ideálny, ak s ním nemáte skúsenosti, tak prezradím, že tak rýchlo otvorený a zobrazený PDF súbor ste ešte nevideli :-)

* Na vytvorenie vlastného PDF súboru sa dá použiť už spomenutý kancelársky balík OpenOffice.org


12) Nero, napaľovanie
Použil som bežný prídavný modul pre Ner-a, keď už chcem svoje ReatogoSDI používať na bežnú prácu, hodí sa mať po ruke program na napaľovanie pre prípad, že by som potreboval preniesť väčšie množstvo dát a nemal dosť miesta na flashdisku.

Nero som síce netestoval (moje ReatogoSDI dokáže ukladať na médium DVD-RAM), ale z predchádzajúcich zostavení Reatogo viem, že s ním nie sú problémy.


13) VLC, multimédiá
Jedným z pôvodných cieľov týchto úprav bola možnosť prehrávania audio- a video- súborov. K tomu mi slúži výborný VLC. Má však problémy seo súbormi, ktoré som uložil svojím DVB-T príjimačom Yakumo, preto bude nutné poobzerať sa po ďalšom přehrávači.



Upravené ReatogoSDI; čo mi nefunguje:


1) Príjimač digitálnej televízie Yakumo QuickStick DVB-T
Kúpil som si prijímač digitálneho pozemného televízného vysielania, Yakumo, v prevedení USB (o niečo málo väčší než bežný flashdisk), model
Yakumo QuickStick DVB-T . Stále sa mi však nedarí ho sprevádzkovať pod ReatogoSDI. Nedá sa nájsť ako nový HW (to zrejme v Reatogo nejde vôbec), ani vytvorený prídavný modul (cez AutoHelp) nefunguje. Funkčné nie je ani nainštalovanie ovládača z priloženého CD – havaruje s nezmyselnou chybou.


2) NOD32
Funguje zrejme len čiastočne, buď bude treba iný prídavný modul (pre NOD32) alebo iný antivírus spomínaný vyššie.


3) RAMDISK
RAMDISK funguje dobre, ale nedarí sa mi ho nastaviť na menšiu veľkosť. Tým by som uvoľnil pamäť a mohol by som použiť oveľa viac aplikácií súčasne. Ale stav je taký, že i tak môžem pohodlne pracovať. Dôkazom toho je i tento článok, ktorého podstatnú časť píšem v OOo (pri súčasnom pripojení k internetu) práve vo svojom ReatogoSDI.



Čo by som ešte rád pridal:


1) Konfiguráciu bezdrôtovej wifi-siete (už raz som ju na staršom notebooku v Reatogo sprevádzkoval, azda teda nepôjde o veľký problém).

2) SW pre podtaktovanie, kvôli väčšej výdrži notebooku pri (prípadnej) prevádzke na akumulátor. Vyskúšal som síce niekoľko aplikácií (v normálnych WinXP), ale problém je v tom, že otáčky ventilátora sú riadené výhradne teplotou procesora a disk má tendenciu sa prehrievať (nad teplotu stanovenú výrobcom).

3) Ďalší přehrávač multimédií, aby som sa vyhol niektorým problémom s (inak nesporne výborným) VLC.



Prenosné (portable) aplikácie

Portable aplikácie (prenosné, umiestnené na flashdisku) používam z toho dôvodu, že chcem svoje ReatogoSDI udržať neveľké, hlavne kvôli množstvu obsadenej pamäte súborom SDI po nabootovaní. Aj napriek tomu, že toho moja upravená verzia toľko dokáže, SDI súbor má len 300 MB, po nabootovaní je ešte asi 29 MB voľných. Pretože na RAMDISKU je miesta dosť, aplikácie ktoré moje Reatogo neobsahuje, kopírujem alebo inštalujem do RAMDISKU. I keď si niekedy tieto aplikácie kopírujem, niektoré súbory i na systémový disk (X:), nikdy ich nie je toľko, aby kvôli nedostatku miesta na disku X: došlo k chybe. Prevažná väčšina súborov sa umiestni na RAMDISK, kde je miesta viac než dosť.


Záver:
Nad úpravou ReatogoSDI som už strávil desiatky hodín a celkom slušne som pokročil, i keď nie všetko funguje podľa mojich predstáv. Systém sa však nachádza vo veľmi použiteľnom stave (internet, filmy, audio, office, pdf, napaľovanie, ...) nielen pre zábavu, ale i pre serióznu prácu.

Tento článok vám môže byť inšpiráciou pre vlastnú úpravu šitú na mieru vašim potrebám. I s podstatne menšou pamäťou, povedzme 512 MB môžete ľahko dosiahnuť podobného výsledku ako ja (s výnimkou spustenia filmov z RAMDISKU). Veľa prídavných modulov umožňuje komprimovať súbory (čo som nepoužil, pretože SDI aj tak používa NTFS s kompresiou súborov), čo môže trochu miesta ušetriť. Naviac sa môžete držať tipov uvedených v článku ReatogoLite . S výhodou môžete použiť prenosné (portable) aplikácie, ako je v článku niekoľkokrát spomenuté. Ďalšou možnosťou ako ušetriť miesto, je použiť prídavné moduly pre alternatívne programy (namiesto Nera napríklad CD Burner XP, ale i oveľa menšie utility)...


Pavel

 

>> Pridať komentár ku článku <<
 

© 2005 - 2006 Pavel Kříž , www.craftcom.net


^ nahor ^

< späť <

 

   
         
             

© 2005 - 2006 Craft, craftcom.net