USB boot, bootování z USB Flashdisku New
autor : Pavel   www.craftcom.net   (11.6.2006)



Upozornění :
Zříkám se veškeré odpovědnosti za případnou ztrátu dat a/nebo jejich poškození. Vše děláte na své vlastní riziko. Pokud v článku něčemu nerozumíte, obraťte se na někoho zkušenějšího nebo se zeptejte ve fóru. Postup uvedený v článku může být potenciálně nebezpečný pro neznalého uživatele... Zazálohujte si obsah flashdisku, během práce bude zformátován.


Tento článek nerozebírá dopodrobna všechny aspekty bootování z usb flashdisku („klíčenka“), ale popisuje několik konkrétních postupů, které fungují s mým HW.

* Tento článek není vhodný pro začátečníky, budeme pracovat s nastavením BIOSu. Přestože změny budou „neškodné“, pokud nevíte co děláte může se stát, že si PC uvedete do nefunkčního stavu! V takovém případě lze PC uvést nastavením BIOSu do „výchozího stavu“ nastavením „defaultních“ hodnot buď dočasným odpojením knoflíkového článku zálohujícího nastavení nebo pomocí příslušného jumperu na základní desce (viz. manuál k vaší základní desce).


Aby bylo možné nabootovat z externího usb zařízení, je třeba splnit několik podmínek. Zařízení usb (jeho čip) musí mít splňovat všechny příslušné specifikace (jejich správná implementace), což většinou bývá splněno (i když z některých usb zařízení se boot nezdaří z důvodu pomalé reakce (odezvy) na požadavky BIOSu). Dále musí správně podporovat specifikace i BIOS základní desky a musí být zapnuta podpora USB zařízení (USB Legacy enabled).

Obecně se dá říct, že usb zařízení lze rozdělit do tří skupin; pak pracuje jako USB FDD (disketa), USB ZIP (zařízení ZIP) a nebo USB HDD (pevný disk). Podle toho se pak liší „přístup“ k bootování.

Obsahem tohoto článku je bootování z flashdisku, tj. kategorie USB FDD, někdy také zvané „removable“ (oproti USB HDD zvanému „fixed“); terminologie ale není jednotná...

Takové zařízení tedy nemá MBR (Master Boot Record, tj. ani Partition Table), tj. obsahuje jen jeden oddíl (partition), i když pojem oddíl není v této situaci nejvhodnější (u diskety také nemluvíme o oddílu). Pokud z něj chceme nabootovat, pak kromě splnění výše uvedených podmínek musí být ještě správně zformátovaný a boot sektor musí obsahovat příslušný zavaděč. Z mnoha diskusí na internetu jsem zjistil, že jako nejvhodnější souborový systém se jeví FAT (označovaný také často jako FAT16), protože některé BIOSy základních desek neumožňují bootovat z flashdisku, pokud je použitý jiný souborový systém.

* Budu se snažit popsat postup co nejpřesněji, upozorňuji ale že jsem před prvním úspěšným bootováním dělal s flashdiskem „psí kusy“, je tedy možné že tento postup nebude fungovat za jinak stejných (nebo podobných) podmínek.
 

1. Příprava flashdisku (oddíly, formátování)

Vypněte PC, připojte flashdisk (pokud možno do USB portu podporujícího USB 2.0), zapněte PC a vstupte do BIOSu (setup) – nejčastěji klávesou Del nebo F2 (sledujte pozorně výpis dole na obrazovce). Najděte položku odpovídající významu „USB Legacy“ a nastavte ji na hodnotu Enabled (pokud máte takových položek více, nastavte je všechny na hodnotu Enabled). Pokud jste provedli jakékoli změny, uložte je a restartujte PC (často má tato volba znění Save settings and Exit, Exit saving settings, F10 Save and Exit atd.). Po restartu vstupte opět do BIOSu. Zkontrolujte, zda BIOS nalezl a rozpoznal váš USB flashdisk. Může se stát, že ačkoli je flashdisk zařízení kategorie USB FDD (removable), bude v seznamu pevných disků (hdd). Pokud BIOS flashdisk nerozpoznal nebude pravděpodobně možné z něj bootovat (alespoň co se týká informací a postupů v tomto článku).

Jestliže byl flashdisk BIOSem nalezen, změňte ještě pořadí bootování tak, aby jako první byla disketa (fdd, A:), vypněte PC (uložte změny v BIOSu) a bezpečně odpojte interní fyzický pevný disk.

* Pracujte opatrně, aby nedošlo k jeho poškození. Odpojte napájecí a datový kabel pevného disku na straně pevného disku (ne na základní desce). Důvodem je následující práce s odebíráním oddílů a formátováním flashdisku; abyste si omylem nezničili data na svém pevném disku).

* Odpojení pevného disku není nezbytné, pokud dobře rozumíte HW, programu fdisk atd. Jedná se pouze o bezpečnostní opatření, kterým zabráníme zničení dat na pevném disku v důsledku možného omylu při práci s příkazy fdisk a format. Pokud pevný disk neodpojíte, nastavte alespoň v BIOSu flashdisk jako první disk a interní hdd jako druhý disk.

Nabootujte PC ze spouštěcí (záchranné) diskety Win 98 (nebo Win 98 SE, Win ME) se současně připojeným flashdiskem (PC by měl nabootovat z diskety, pokud se držíte pokynů v článku a máte jako první nastavenu disketu). Spusťte program fdisk (příkazem fdisk) a odeberte postupně všechny oddíly na flashdisku (v naprosté většině případů na něm bude jen jeden oddíl, přesto odstraňte i ten). Vytvořte nový primární oddíl (maximální velikost do 2 GB, což bude pro většinu současných flashdisků bez problémů) a nastavte ho jako aktivní (tohle možná udělá fdisk sám). Restartujte PC, opět nabootujte ze stejné diskety a zformátujte flashdisk příkazem format c: /s (nakopíruje na flashdisk systémové soubory).

Alternativní postup:
Pokud z nějakého důvodu nechcete/neumíte interní pevný disk odpojit, odpojte flashdisk, nabootujte svoje WinXP, připojte flashdisk a pro formátování flashdisku můžete použít postup uvedený v článku Bootování BartPE-XPE z USB flash disku (formátování flashdisku programem HP USB Disk Storage Format Tool z běžících WinXP).

Restartujte PC, jděte do BIOSu a změňte pořadí bootování tak, aby jako první zařízení byl flashdisk. Uložte změny a restartujte PC. Pokud se podařilo z flashdisku nabootovat (nabootování do příkazového řádku), máte vyhráno :-)

* Vyzkoušejte prosím předložené postupy naprosto přesně. Teprve až se ujistíte že vám vše funguje, můžete se pustit do experimentování. Všechny následující postupy jsem vyzkoušel a jsou na mém HW funkční.

Přípravu flashdisku pro bootování máme úspěšně za sebou (umíme nabootovat „holý DOS“), v následující části si ukážeme celkem 3 možnosti pro BartPE a Reatogo.
 

2. BartPE, bootující „normálním způsobem“, verze 3.1.9

Sestavte BartPE běžným způsobem, ale nevytvářejte iso soubor. Přejděte do složky plugin\peinst a spusťte program peinst.cmd (po spuštění se v titulku okna zobrazí BartPE Installer script v2.0.2).

Zvolte bod 1) Change source path a nastavte na výstupní adresář BartPE, typicky jde o adresář C:\pebuilder319\BARTPE

Zvolte bod 2) Change target path a nastavte cílový disk na svůj flashdisk (tak jak ho „vidí“ WinXP), v mém případě G:

Zvolte bod 5) Install BartPE to G: (případně zde bude jiné označení flashdisku než G:), po té zvolte 1) Install BartPE files to G: a potvrďte klávesou Enter. Nyní se BartPE instaluje na flashdisk.

* Postup instalace BartPE na pevný disk (což je velmi blízké téma) je podrobně popsán (i s obrázky) v článku BartPE on HDD

* Bootování z mého flash disku je rychlé, rozhodně pod minutu (platí pro můj HW, čas jsem neměřil, jde o odhad).

* Pokud vám po nabootování BartPE souborový manažer A43 nezobrazuje správně názvy složek a souborů, vyberte příkaz Font z nabídky View a zvolte písmo Times New Roman, řez písma Normální a skript Středoevropský.

* Pokud potřebujete v BartPE psát česky, pak před spuštěním takového programu nastavte českou klávesnici: Go - System – Keyboard Layout, nastavte CZ a potvrďte Enter.

* Tento postup nepotřebuje žádné soubory z Windows 2003 Server SP1, stačí tedy jako zdrojové soubory použít WinXP SP2.
 

3. BartPE bootující celé ISO do operační paměti, verze 3.1.9

Tady doporučím držet se téměř přesně článku Bootování BartPE-XPE z USB flash disku s jedinou výjimkou: spusťte PE2USB s parametrem -f, aby došlo k formátování flashdisku (přitom se nastaví boot sektor schopný bootovat BartPE). Pokud vše proběhlo korektně, bude na flashdisku tento obsah (tyto soubory): bartpe.iso, ntdetect.com, ntldr a winnt.sif.
 

4. Reatogo bootující z flashdisku, libovolná verze 25-6a nebo 235

V již několikrát zmíněném článku Bootování BartPE-XPE z USB flash disku je uvedeno, že Reatogo není možné pro bootování z flashdisku použít (kromě staré verze 313-103a). V době psaní zmíněného článku to byla pravda, situace se však od té doby změnila a nyní je možné bootovat i Reatogo (novější verze).

* Mnou uvedený postup jistě nemusí být jediný možný, je však vyzkoušený a plně funkční (jak pro verzi Reatogo-25-6a tak i pro Reatogo-235).

Sestavte Reatogo běžným způsobem. Pokud by jsme nenechali vytvořit iso soubor, neprovedly by se nám nastavení postprocessing.
Proto povolte vytvoření iso souboru s tím, že ho pro použití na flashdisku nebudeme potřebovat (po jeho vytvoření ho můžete smazat).

* Reatogo má velikost (bez dalších pluginů) kolem 250 MB; pokud máte flashdisk s udávanou kapacitou 256 MB (skutečná kapacita je ovšem menší), zřejmě se na něj Reatogo nevejde. V tom případě můžete použít některé tipy uvedené v článku ReatogoLite pro jeho zmenšení.

K nainstalování Reatogo na flashdisk použijeme stejný postup jako pro BartPE (pokud nemáte plugin peinst v Reatogo, použijte ten v BartPE). Pozor, peinst nenakopíruje všechny potřebné adresáře, proto po jeho ukončení „ručně“, tj. např. v Průzkumníku zkopírujte na flashdisk ještě složku SFX (typicky C:\Reatogo-235\ReatogoPE\SFX).

* Bootování (s mou HW konfiurací) je opět relativně rychlé, pod jednu minutu.

* Reatogo po nabootování vytvoří na flashdisku několik složek se soubory, počítejte s tím že vám ubude volné místo!
Konkrétně se jedná o tyto složky :
\minint\debug, \minint\Registration, \minint\resources, \minint\Security, \minint\Temp, \Programs\Uninstall Information (některé z nich jde úspěšně smazat).


* Tento postup nepotřebuje žádné soubory z Windows 2003 Server SP1, stačí tedy jako zdrojové soubory použít WinXP SP2.


A to je vše :-)

Pokud objevíte nějaké vylepšení těchto postupů, budete mít zajímavý nápad nebo nějaké další připomínky, zanechte je prosím ve fóru.

Přeji mnoho úspěchů

Pavel

© 2006 Pavel Kříž, www.craftcom.net