Ako nastaviť sieťové pripojenia pre BartPE-XPE
autor : Craft   www.craftcom.net   (15.4.2005)
aktualizace : 1.1.2006

slovenský překlad : Marián Hikaník


V tejto kapitole naznačím možnosti konfigurácie sieťového pripojenia pre BartPE-XPE.

Základom je skvelý prídavný modul od Pierre Mounirho (TheTruth), ktorý pre verziu XPE upravil reatogo s označením XPE-PENetCfg-BETA vychádzajúce zo základného prídavného modulu obsiahnutého v PEBuilder-i a líšiace sa v lepšej podpore XPE.

*** Tento upravený prídavný modul však už nie je na stiahnutie prístupný, ale je možné stiahnuť originálnu verziu od autora TheTruth PE Network Configurator, ktorá je prakticky totožná.
 

A čo všetko vlastne umožňuje?

Je to predovšetkým vychytávka v podobe profilového souboru .ini, ktorý sa načíta po nabootovaní BartPE-XPE a  vykoná všetky potrebné nastavenia za nás, bez toho, aby sme museli čokoľvek nastavovať ručne. Voľba manuálneho nastavenia pri každom štarte, tu taktiež nechýba.

Ďalej umožňuje nastaviť názov počítača a pracovnej skupiny, namapovať sieťové jednotky (1-10), výber písmena pre sieťovú jednotku, nastavenie cesty s.j., nastavenie užívateľského mena a hesla pre pripojenie k s.j., konfiguráciu sieťovej karty ako napr. nastavenie rýchlosti, duplex módu, zapnutia alebo vypnutia DHCP, konfigurácie IP adresy, masky siete, východzej brány a servera DNS a WINS. Rovnako by mal umožňovať nastavenie proxy, ale to zatiaľ nemám odskúšané.

Dúfam, že som na nič podstatné nezabudol, bližšie informácie ako čo nastaviť nájdete samozrejme v súbore  „readme.txt“ v prídavnom module.

Pre lepšiu predstavu som sem vložil ukážky 2 základných konfiguračných súborov .ini.

Základný súbor PENetcfg.ini obsiahnutý štandardne v prídavnom module :


Vzor vlastného sieťového profilu napr. penetcfg-craft.ini :



Upozornenie:

Zistil som, že priečinok so súborom PENetCfg.exe zo stránok autora štandardne neobsahuje potrebný .inf súbor. Bez neho však nie je prídavný modul pre BartPE alebo ReatogoXPE funkčný!
Preto potrebný súbor 105_PENetCfg.inf i s podporou zobrazovania zástupcu pre shell Nu2Menu (penetcfg_nu2menu.xml) si môžete stiahnuť zo stránok Craftcomu. Po stiahnutí a dekomprimovaní (rozbalení) ho vložte do priečinka s programom PENetCfg.exe.

Štandardne je programom PENetCfg.exe používaný východzí sieťový profil PENetCfg.ini. Ak chcete používať i vlastné sieťové profily, tu je i potrebný vzor na stiahnutie , ktorý je samozrejme nutné si upraviť podľa vlastných potrieb.




Keďže balíček reatogoXPE už štandardne obsahuje reatogoLogon môže nastať problém s načítaním vlastného sieťového profilu
PENetCfg.ini. Potrebné odkazy na riešenie problému som síce už skôr umiestnil do fóra, viď rubrika Řešení případných problémů , ale ak je pre vás EN problém, popíšem spôsob sprevádzkovania radšej i tu.

Otvoríme si súbor Config_BootProfiles.cmd (C:\reatogo-25-6a\plugin\reatogo_Logon\Config_BootProfiles.cmd) a dostaneme sa do základného okna pre nastavenie až deviatich boot profilov. Vyberieme si číslo profilu, ktorý chceme upraviť, v našom prípade č.3.


V ďalšej ponuke si zvolíme položku č. 5.  Network Initialization


Následne zmeníme položku 1 a 2 :

====================================================================

CONFIGURATION of BootProfiles

====================================================================
BootProfiles > 3 > [Network Initialization]
--------------------------------------------------------------------

Current status: Network Initialization is ENABLED

[-] Disable Network Initialization.
[+] Enable Network Configuration.
      [1] NetworkingGUI = None
      [2] NetGUIParams = $empty$
      [3] DHCP = 0
      [4] RAS = 0
      [5] WIRELESS = 0
      [6] Sharing = 0
      [7] ComputerName = Craft
      [8] WorkgroupName = SKUPINA
      [9] AdministratorPass = secret
      [10] CustomNetInit = 0
      [11] CustomNetInitCmd = $empty$

[x] Exit

Type + or - to enable or disable Network Initialization
Type {number} of the parameter you want to configure
====================================================================

Type your choice:



Výsledok bude vyzerať nejako takto :

[1] NetworkingGUI = penetcfg
[2] NetGUIParams = /UseProfile:penetcfg-craft.ini


* Pri položke č. 2 si samozrejme nastavíme názov svojho vlastného sieťového profilu, ktorý máme súčasťou prídavného modulu PenetCFG, tj. /UseProfile:penetcfg-neco.ini


Pozor :
Nesmiete zabudnúť tieto zmeny uložiť, tj. v základnej ponuke s boot-profilmi potvrdiť klávesou S alebo Enter, inak zostane všetko bez prevedených úprav!



 

Craft
 

© 2005 - 2007 Craft, www.craftcom.net