Craftcom

Upravujeme Win XP => WinXP z USB flash / USB HDD => Téma založeno: Akres Sobota, 05.08.2006, 18:22Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Sobota, 05.08.2006, 18:22
Ahoj.
Mám takovej problém. Koupil sem si USB box na HDD, a chtěl bych docílit toho, abych moh bootovat XPčka přímo z tohodle HDD. Můj jedinej a poslední pokus probíhal tak, že mám na disku 2 partiton (25GB FAT 32, 50GB NTFS, pozn. tuhle asi jeste rozdělim, aby byl celej disk FATem), nastavil sem si v PC bootování z USB (konkrétně USB ZIP) a jako druhý z CD-ROM a pustil instalaci XPček. Skončil sem docela brzo, instalačka sice oddíly viděla, ale nemohla na ně systém nainstolavat (po vybrání oddílu napsla chybu, že disk nevidím a pravděpedobně je chyba v ovladači). Věděl byste někdo, jak to vyřešit? Možna by stačilo z diskety načíst nějakej ovladač pro USB, ale nevim jakej. Zvažoval sem i použití ReatogoXPE, ale připadá mi, že si můžu vybrat pouze pluginy a žádnej jinej soft už by tam nešel doinstalovat (u bootCD je to jasny, ale na HDD je hodně místa a ja bych chtěl přímo instalovat jinej soft).  
Díky za případné odpovědi.


Název: Re: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: kreo Neděle, 06.08.2006, 10:59
A nemuzes ten disk vyndat z toho boxu, normalne nainstalovat system a pak bootovat pres usb ?


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Neděle, 06.08.2006, 15:30
To sem zkoušel, ale nějak to nefungovalo. Tenhle disk byl normalně jako systémovej a když sem ho dal do boxu, tak nechodil, musel se naformátovat (párkrát se mi připojit podřilo, ale nic moc, bootvat sem taky zkoušel, ale nenajel ani v nouzovim režimu).


Název: RE:
Přispěvatel: x_based Neděle, 06.08.2006, 16:56
Co sem tak procital fora problem je ze XPcka pri spousteni nahodi USB zarizeni, a boot disk odpoji cimz dojde k padu ci chybe, nejsem sice odbornik pres spousteni woken ale funkcni navod naleznez zde link (http://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=14181)


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Neděle, 06.08.2006, 19:03
Díky, vypadá to zajmavě, až budu chvilku, tak se do zakousnu a dám vědět, jak sem uspěl  :D .


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Úterý, 08.08.2006, 17:47
Tak už jedu s USB  :D

Ale mám ještě jeden problém. Chtěl bych ty XPčka pouštět na libovolnym PC. Nevíte někdo náhodou nějakou fintu?

PS: Tohle už sem zkoušel

Jak vyzrát na INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

http://www.cdr.cz/a/3687


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Úterý, 08.08.2006, 17:48
Jedu Z USB  :oops:


Název: Prosím o radu
Přispěvatel: Michal Sobota, 02.09.2006, 08:29
Chtěl bych tě poprosit o radu jak to udělat, já se s tím sral včera celej den a vůbec se mi to nepodařilo a nevím jak na to :-( ja mám Notebook a koupil jsem novej rychlejší a větší HDD a ten starej jsem dal do ext. casu a chtěl bych na každým HDD jeden op. sys. ale nejde mi to bootovat z toho externího :-( stále chybová hláška a modrá obrazovka. Ikdyž systém i bios vidí oba HDD tak když instaluji tak po restartu okamžitě končím. Jak na to?? mohl bych třeba zavolat o radu?? Michal


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Sobota, 02.09.2006, 12:18
@Akres,

mohl bys, prosím, uvést postup, co a jak?

@Michal,

chápu to správně, že tvůj BIOS umožňuje nabootovat z USB zařízení a problém dělají akorát WinXP? Pokud by ti stačilo bootovat z flashdisku BartPE nebo Reatogo, pak se můžeš inspirovat tady: http://www.craftcom.net/13_bartperam/bartpe_usbflash02.htm
Pokud jde víc o ten externí hdd, pak bootování Reatogo jsem taky úspěšně zkoušel (článek na craftcomu není).

Pokud se týká toho co bys asi chtěl nejvíc: bootování WinXP SP2 z externího USB HDD: existuje několik postupů (vím asi o 4), jeden z nich jsem relativně úspěšně vyzkoušel, nemám to ale ještě všechno vychytaný. Jednou z toho bude článek, ale teď je ještě moc brzy.

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Úterý, 05.09.2006, 21:54
ja sem použil navod, kterej je tady http://www.ngine.de, v podstatě se upravi instalačni cd a z něj se instaluje, sice par komplikaci bylo, ale podařilo se, určitě se musi dohrat mergeide a pak mi to hazelo chybu ntldr nenalezen, ale to sem pres konzolu dohral a slapaly  :)


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Úterý, 05.09.2006, 23:07
Díky za info. Zdá se to být o dost jednodušší postup než ten co znám (dával jsem tu někde link).

Odpojoval při tomto postupu interní pevnej disk, jak je v návodu uvedeno?

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Úterý, 05.09.2006, 23:16
Ne neodpojoval. Me se nejak nepodarilo aby mnou upraveny CD samo bootovalo. Pokud sem rozjel instalaci z Windowsu, tak potom pokracovala, ale sama nenabootovala. Ale bohuzel to melo za nasledek, ze se pokazdy musi vybirat operacni system pro spusteni (pomohla az reinstalace).


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Středa, 06.09.2006, 00:13
Aha, to teda znamená, že postup funguje i s ponecháním interního hdd, ale nová instalace si zřejmě zapíše spouštěcí soubory do současnýho C:

Ta přeinstalace: mluvíš o interním nebo externím hdd?

Jinak to CD se dá udělat jako bootovací, vpodstatě bych před jeho úpravou vyexportoval to "bootovací část" a až by bylo finální CD hotový, zase ji tam naimportoval - tohle jde udělat třeba v UltraISU; ale šlo by to myslím (oklikou) i přes nLite.

Díky za info!

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Středa, 06.09.2006, 13:15
Citace
Aha, to teda znamená, že postup funguje i s ponecháním interního hdd, ale nová instalace si zřejmě zapíše spouštěcí soubory do současnýho C:

Presne tohle mi udelala, pak se holt musely puvodni Wokna (na internim disku) reinstalovat.
Citace
Jinak to CD se dá udělat jako bootovací, vpodstatě bych před jeho úpravou vyexportoval to "bootovací část" a až by bylo finální CD hotový, zase ji tam naimportoval - tohle jde udělat třeba v UltraISU; ale šlo by to myslím (oklikou) i přes nLite.

Diky, to by mohlo muj problem vyresit. Ja sem pouzil WinIso a nejak nevim jestli se o tom navod zminoval nebo jestli sem to preskocil  :oops:


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Středa, 06.09.2006, 13:57
Ta reinstalace myslím nutná nebyla. Pokud BIOS toho PC umí bootovat i z externího zařízení usb, pak asi stačilo upravit/opravit záznam v MBR toho externího disku a snad ještě přidat boot.ini - podle mýho je to řešitelný.

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Čtvrtek, 07.09.2006, 20:14
Kód:
edit: Smazal jsem (7.9. večer) pár příspěvků, který vznikly mylnou interpretací Akresova příspěvku. Nejedná se o chybu... Pavel


Akresi,

co přesně znamená
Citace
Pokud sem rozjel instalaci z Windowsu, tak potom pokracovala, ale sama nenabootovala. Ale bohuzel to melo za nasledek, ze se pokazdy musi vybirat operacni system pro spusteni (pomohla az reinstalace).


Znamená to, že zatímco před tou instalací WinXP na usb hdd jsi po zapnutí PC nemusel nic vybírat a nabootovaly ti normálně WinXP a po té instalaci na usb:

1) musíš vybrat operační systém i když máš zapojenej jenom interní disk

--nebo--

2) musíš vybrat operační systém když navíc připojíš usb externí disk

Nějak se nedokážeme s bobem shodnout na tom, co má být c boot.ini...

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: bob57_cz Pátek, 08.09.2006, 00:35
Jak už napsal Pavel, přeinstalace win na interním disku byla zbytečná.
V souboru boot.ini je v sekci výběru OSs každý systém zapsán na samostatném řádku. Stačí tedy smazat řádek se systémem, který se nemá z toho výběru spouštět/zobrazovat.
Pokud bude v sekci výběru pouze jediný řádek, tak se bude spouštět automaticky ihned bez časové prodlevy, přestože v nastavení časové prodlevy bude dlouhý čas např. 120s. Při automatickém vytvoření MB se defaultně nastavuje prodleva na 30s - timeout=30
Co je v boot.ini :
[boot loader]
timeout=30 (časová prodleva pro zobrazení výběru)
;pokud nebude nic vybráno, spustí se po uplynutí časové prodlevy systém, který je "nasvícený" a tento je určen volbou
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\XPPWIN (to je on)

[operating systems] (seznam výběrů - šipkami nahoru a dolu se vybere, enter jej spustí)
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\XPPWIN="XPP-Win na disku PrimMaster v oddílu D:" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\XPPTSWIN="win-XPP na disku PrimSlave ve druhé part" /noexecute=optin /fastdetect
Na kšandě SecMaster mám DVD vypalku a ta se nepočítá, měla by být jako rdisk(2) a disk SecSlave by měl být jako rdisk(3), počítají se jen disky, takže další je o tu vypalku posunutý
multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect
A znovu další OS na prvním disku ve stejné part jako OS default
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\2000WIN="MSTS-2K" /fastdetect
a ještě k nim jsou posazené i win98, boot soubory mají na oddílu C:, ale vlastní systém je v D:
C:\="MSTS-98"
To, co je před "=" je platná cesta k systémovému adresáři i se jménem adresáře %WINDOWS%. Za "=" je pak v uvozovkách jen pracovní název, který se zobrazuje na obrazovce výběru. Za tímto jsou pak už jen parametry spouštění, které se nezobrazují.
Jak vidno výše, adresář s WINDOWS se může jmenovat jakkoliv, musí se to však určit již při instalaci, totéž platí i pro některé další systémové složky - programová či uživatelská.
Stejně jako se mohou řádky mazat, je možné je i přidávat či opravovat. To nám může pomoci při určení, pokud máme aktivních více disků a z default zápisů není jasné, který disk vlastně bootuje. Proto si v "uvozovkách" přidáme vlastní identifikátor před zobrazované jméno OS v souboru boot.ini na každém disku a máme jasno.

A v tuto chvíli nás ( mne i Pavla ) zajímá, jestli se opravdu bootuje ten USB disk z vlastní MBR nebo využívá zavaděč z interního disku.
1.který zavaděč se spouští při připojeném int i ext disku
2.zapojen pouze int
3.zapojen pouze ext
( pro různá nastavení v biosu )


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Neděle, 17.09.2006, 19:41
Omlouvam, ze sem se se chvili odmlcel, ale byl sem pryc.
Muj ze zacatku vyuzival zavadec int. disku, ale ja sem mu dohral dva soubory (jaky uz si nevzpominam, jenom sem potreboval vyresit chybu NTLDR nenalezen) a boot.ini vubec nemel a nema. Bootvani pri obou zapojenych discich se ridi BIOSem a mam takovej pocit ze uz ani nabidku s vyberem OS nezobrazoval. Bohuzel na pocitac, na kterym sem testoval uz se nedostanu a na mim to nefunguje kvuli jinymu hardwaru.


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Úterý, 19.09.2006, 15:39
No snad tomu rozumím správně, žes po té opravě změnitl záznal v MBR toho externího disku a ještě přidal ty soubory jak píšeš a pak v BIOSu nastavil pořadí těch disků a dle toho se pak bootovalo.

Ale pokud nemáš ten PC k dispozici, tak je teď těžký se o tom bavit...

Pavel


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Akres Čtvrtek, 21.09.2006, 19:36
Ano presne tak. Snad budu cas a o viked bych to zkusil znovu, tentokrat by se mi snad mohlo podarit vyrobit bootvaci CD.


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Čtvrtek, 21.09.2006, 19:56
Přál bych ti, abys byl úspěšnej.

Pavel


Název: Re: RE:
Přispěvatel: rycrd Neděle, 12.08.2007, 11:20
Citace: "x_based"
Co sem tak procital fora problem je ze XPcka pri spousteni nahodi USB zarizeni, a boot disk odpoji cimz dojde k padu ci chybe, nejsem sice odbornik pres spousteni woken ale funkcni navod naleznez zde link (http://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=14181)


No jak jsem pročítal ty vaše návody jak ty XPéčka rozchodit na USB Flash (nebo HDD), tak nešlo by to opravdu hodně zjednodušit tím, že by se v XPéčkách zakázalo natvrdo rozpoznávat USB zařízení a tím by to žádné USB neošahávalo a normálně najelo i bez podpory USB protože podpora USB je v tomto případě zabezpečována díky biosu, který ten USB disk má jako klasický disk a XPéčka vlastně ani nepoznají že jedou z USB. Co vy na to? Nešlo by ty XPéčka takto nějak očesat o to USB?


Název: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: Pavel Pondělí, 13.08.2007, 10:22
Ono to není tak jednoduchý, jak si představuješ. Rozběhat WinXP z USB se snaží po celým světě tisíce lidí. Ten ovladač o kterým mluvíš se zavádí velice brzy při startu a je součástí jádra OS. Pokud si na to ale troufneš...

Pavel


Název: Re: Windows XP fungujcí z USB HDD
Přispěvatel: bob57_cz Úterý, 18.03.2008, 04:15
Není kolíček jako kolíček.
Dostal jsem USB kolíček DataTraveler a jal se na něm experimentovat.
Měl jsem ale problém: bios jej tvrdošíjně identifikoval jako FDD.
Teprve poté, co mi jej brácha přeformátoval nějakou externí utilitkou, se začal v biosu hlásit jako HDD.
Druhý kolíček Verbatim se jako HDD hlásí rovnou.