Název: Složka jako samostatný disk Přispěvatel: Pavel Úterý, 17.10.2006, 21:59 Při práci na počítači se často stává, že pracujeme se složkou, která je "hluboko v adresářové struktuře". Pro příklad uvedu složku D:\Data\Dokumenty\Projekty\Multiboot CD. Jestliže z ní často otevíráme soubory nebo je do ní ukládáme, lze ji s výhodou "namapovat" jako disk. Od této chvíle se již můžeme na takovou složku odkazovat jménem disku (např. H:, viz níže) a to ve všech aplikacích i souborových manažerech (Průzkumník, Total Commander, ...).
Postup je velmi jednoduchý, stačí nám příkazový řádek a příkaz subst, jehož syntaxe (tj. tvar zápisu) vypadá SUBST jednotka1: [jednotka2:]cesta kde parametr jednotka1: určuje nové jméno disku, pod jakým bude vystupovat naše složka (v našem případě tedy H:) a parametr jednotka2:cesta určuje naši složku (v našem případě tedy D:\Data\Dokumenty\Projekty\Multiboot CD). Budeme-li chtít, aby se složka D:\Data\Dokumenty\Projekty\Multiboot CD chovala jako disk H:, pak použijeme příkaz subst H: "D:\Data\Dokumenty\Projekty\Multiboot CD" (uvozovky jsou nutné kvůli mezeře v názvu složky). Nastane-li situace, kdy potřebujeme takové nastavení zase zrušit, použijeme opět příkazový řádek a příkaz subst, tentokrát ve tvaru subst jednotka1: /D, tj. pro náš případ subst H: /D Poznámka: Takové nastavení však nepřežije restart počítače, není však problém napsat jednoduchý dávkový soubor, který umístíme na plochu a vždy po přihlášení ho spustíme (dávkový soubor lze umístit i do nabídky Start-Programy-Po spuštění, pak se provede automaticky). Stačí tedy vytvořit textový soubor, zapsat do něj požadovaný příkaz (tj. pro náš případ subst H: "D:\Data\Dokumenty\Projekty\Multiboot CD" a uložit ho s vhodným jménem a příponou cmd na plochu). Pavel Název: Skvelá pomôcka Přispěvatel: Marián Hikaník Středa, 18.10.2006, 18:33 Toto je výborná pomôcka pre nás, ktorí nemáme príkazový riadok extrémne v obľube... :wink:
Ďakujeme za nápad. Název: Složka jako samostatný disk Přispěvatel: Craft Středa, 18.10.2006, 20:42 Napadá mě Pavle v této souvislosti otázka, k čemu je to vlastně dobré? Stačí si přece vytvořit zástupce této složky, ať už na plochu nebo do quicklaunch nebo start. Navíc není problém si nastavit otevření požadované složky přímo v jednom z oken ve správci souborů.
Craft Název: Složka jako samostatný disk Přispěvatel: Pavel Středa, 18.10.2006, 21:37 Mám rád lidi co přemýšlí :-) Pokud nepoužíváme Total Commander, ale Explorer, pak si nemůžeme nastavit "záložku" (tab) pro takovou složku. Mně to prostě přijde lepší takhle: řekněme, že z nějaké aplikace ukládám data (třeba z Wordu), pak mám tu složku ve formě novýho disku vždycky na dosah v dialogu otevřít/zavřít. Taky zálohování je krapítko jednodušší. Ale uznávám že to nemusí vyhovovat každýmu.
Jsou i další možnosti, je-li třeba omezena délka adresářové cesty v nějaké aplikaci, pak přijde tohle zkrácení vhod... Pavel Název: Složka jako samostatný disk Přispěvatel: Craft Středa, 18.10.2006, 21:54 Nepřesvědčil jsi mě :)
Tak trochu mi to připadá jít s kanónem na komára :wink: Pokud mluvíš o klasickém průzkumníku není přece problém si toto nastavit už přímo ve vlastnostech spouštěcí ikony, např. pokud nechci otevírat průzkumníka standardně v dokumentech, ale přímo v nějaké složce, stačí tu cestu změnit. standardně složka dokumenty: Kód: %SystemRoot%\explorer.exe třeba na otevření složky data na disku D: bude vypadat následovně : Kód: C:\WINDOWS\explorer.exe /n,/e,D:\data a dokonce si můžu změnit i obrázek ikony, následně ji šoupnu do panelu snadného spuštění a mám to vše na jeden klik a zůstane to tak i po restartu aniž bych musel používat pro toto dávkový soubor, běžně toto řešení používám i v práci - rychlé, jednoduché a účinné :wink: Craft Název: Složka jako samostatný disk Přispěvatel: Pavel Středa, 18.10.2006, 22:18 Citace řekněme, že z nějaké aplikace ukládám data (třeba z Wordu), pak mám tu složku ve formě novýho disku vždycky na dosah v dialogu otevřít/zavřít Citace je-li třeba omezena délka adresářové cesty v nějaké aplikaci, pak přijde tohle zkrácení vhod Další: často hledám soubory v C:\Windows\system32\drivers. Namapuju jako disk G: a je to daleko jednodušší. Budeme se navzájem přesvědčovat? To já rád :-) Pavel |