Multiboot CD 1.1
autor : Pavel   www.craftcom.net   (7.8.2005)Verze 1.1 je rozšířením úvodní verze 1.0 a přidává další možnosti jako je :

Ranish Partition Manager
SmartBoot Manager
disketa FreeDOS (jen jádro FreeDOSu)
MemtestA). Ranish Partition Manager, RPM


RPM je aplikace pracující s disky a oddíly, umožňuje editovat MBR (Master Boot Record), měnit velikost oddílů, vytvářet a rušit oddíly, ...

Pozor: Práce s RPM může být pro váš disk nebezpečná, pokud nerozumíte velmi dobře MBR, Partition Table a oddílům, hrozí vám poškození disku!

*
Doporučuji vždy zkoušet zamýšlenou operaci ve virtuálním počítači (např. VMware).

RPM je již obsažen na našem Multiboot CD 1.0, stačí ho z příkazového řádku (konzole) CDShellu spustit příkazem rpm (nebo part).


Po jeho spuštění uvidíme něco takového.B). SmartBoot Manager, SBM

SBM je boot manager, mezi jehož významné vlastnosti patří schopnost bootovat systém z CD mechaniky na PC (nebo notebooku), jehož BIOS tuto možnost nepodporuje. Kromě jiného umí také prohledat veškeré disky v PC (HDD, FDD, CD) a zobrazit jejich seznam v textovém menu, ze kterého si vybereme položku pro bootování.

Stáhněte si archiv SBM.zip a po rozbalení obrazu SBM.IMA tento uložte do D:\Multiboot\floppy\ (k ostatním obrazům disket).

SBM spustíme příkazem :
memdisk \floppy\sbm.ima


a uvidíme něco takového


Stiskneme klávesovou zkratku Ctrl + I (tím načteme všechna zařízení schopná bootování) a v nabídce přibudou odpovídající položky.C). FreeDOS

FreeDOS (www.freedos.org) je volně šiřitelná (pod licencí GNU/GPL) verze DOSu. Stáhněte si obraz diskety v archivu freedos.zip .
Rozbalte z archivu obraz diskety freedos.ima a zkopírujte do složky D:\Multiboot\floppy\ (k ostatním obrazům disket).

Spuštění freedosu (na disketě je jen jádro) provedeme příkazem :
memdisk \floppy\freedos.imaD). Memtest

Memtest slouží k otestování operační paměti RAM. Považuje se za spolehlivý nástroj ke zjištění chyb v paměti - na to ale musí běžet test dostatečně dlouho ...

Také Memtest (stejně jako RPM) je již na multiboot cd 1.0 obsažen, jeho spuštění tedy opět provedeme z příkazového řádku CDShell příkazem memtest.


Po jeho spuštění uvidíme něco takového.Závěr: Přidali jsme 4 další možnosti, o které můžeme rozšířit jak textové menu, tak i grafické menu. Na postupu a způsobu vytvoření finálního Multiboot CD se samozřejmě nic nemění.

Pavel

 

© 2005 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net