pridať k obľúbeným | kontakt

   

» MULTIBOOT CD

 
Multiboot CD 1.1
autor : Pavel   www.craftcom.net   (7.8.2005)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Verzia 1.1 je rozšírením úvodnej verzie 1.0 a pridáva ďalšie možnosti ako je :

Ranish Partition Manager
SmartBoot Manager
disketa FreeDOS (len jadro FreeDOSu)
MemtestA). Ranish Partition Manager, RPM


RPM je aplikácia pracujúca s diskami a oddielmi, umožňuje editovať MBR (Master Boot Record), meniť veľkosť oddielov, vytvárať a rušiť oddiely, ...

Pozor: Práca s RPM môže byť pre váš disk nebezpečná, ak nerozumiete veľmi dobre MBR, Partition Table a oddielom, hrozí vám poškodenie disku!

*
Odporúčam vždy skúšať zamýšľanú operáciu vo virtuálnom počítači (napr. VMware).

RPM je už obsiahnutý na našom Multiboot CD 1.0, stačí ho z príkazového riadka (konzoly) CDShellu spustiť príkazom rpm (alebo part).


Po jeho spustení uvidíme niečo takéto:B). SmartBoot Manager, SBM

SBM je boot manager, medzi ktorého významné vlastnosti patrí schopnosť bootovať systém z CD mechaniky na PC (alebo notebooku), ktorého BIOS túto možnosť nepodporuje. Okrem iného dokáže aj prehľadať všetky disky v PC (HDD, FDD, CD) a zobraziť ich zoznam v textovom menu, z ktorého si vyberieme položku pre bootovanie.

Stiahnite si archív SBM.zip a po rozbalení obrazu SBM.IMA tento uložte do D:\Multiboot\floppy\ (k ostatným obrazom diskiet).

SBM spustíme príkazom:
memdisk \floppy\sbm.ima


a uvidíme niečo takéto:


Stlačíme klávesovú skratku Ctrl + I (tým načítame všetky zariadenia schopné bootovania) a v ponuke pribudnú zodpovedajúce položky.C). FreeDOS

FreeDOS (www.freedos.org) je voľne šíriteľná (pod licenciou GNU/GPL) verzia DOSu. Stiahnite si obraz diskety v archíve freedos.zip .
Rozbaľte z archívu obraz diskety freedos.ima a skopírujte ho do zložky D:\Multiboot\floppy\ (k ostatným obrazom diskiet).

Spustenie Freedos-u (na diskete je len jadro) prevedieme príkazom :
memdisk \floppy\freedos.imaD). Memtest

Memtest slúži na otestovanie operačnej pamäte RAM. Považuje sa za spoľahlivý nástroj na zistenie chýb v pamäti - na to ale musí bežať test dostatočne dlho ...

Aj Memtest (rovnako ako RPM) je už na multiboot cd 1.0 obsiahnutý, jeho spustenie teda opäť prevedieme z príkazového riadka CDShell príkazom memtest.


Po jeho spustení uvidíme niečo takéto:Záver: Pridali sme 4 ďalšie možnosti, o ktoré môžeme rozšířiť ako textové menu, tak i grafické menu. Na postupe a spôsobe vytvorenia finálneho Multiboot CD sa samozrejme nič nemení.

Pavel

 

© 2005 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net

^ nahor ^

< späť <

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.