pridať k obľúbeným | kontakt

   

» MULTIBOOT CD

 
Multiboot CD s podporou CZ znakov v menu
autor : Pavel   www.craftcom.net   (15.4.2006)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

V dnešnom článku si rozšírime naše Multiboot CD o podporu českých znakov v textovom menu.


České menu pre Multiboot CD

Naše Multiboot CD je založené na kombinácií CDShellu s integrovaným BCDW modulom. Ak sa rozhodneme pre použitie textového menu, tak nemáme k dispozícií češtinu a všetok text je nutné písať "cesky", tj. bez mäkčeňov a dĺžňov. Našťastie CDShell podporuje "zavedenie fontu"; ak teda použijeme správny font, naše menu môže byť plne české.

Nejakú dobu som hľadal český font, ktorý by zodpovedal potrebám CDShellu. Nakoniec som dostal jeden použiteľný font, ktorý však používa poradie znakov ("kódovanie") podľa tzv. kódu bratov Kamenických (pamätníci z dôb DOSu si určite spomínajú...). To nie je príliš na prekážku, avšak český text pre textové menu pripravený textovým editorom vo Windows (v kódovej stránke 1250) nie je použiteľný.

Riešením je použiť výborný český free textový editor PSPad (www.pspad.com) (vďaka, pán Ján Fiala), s ktorým je prekódovanie súboru maličkosť. Otvoríme naše menu (súbor cdshell.ini) v PSPade, prepíšeme texty "česky" a zmeníme kódovanie v ponuke Formát príkazom Kamenických (CP895). Nesmieme zabudnúť pridať príkaz pre načítanie českého fontu, preto ako úplne prvý riadok súboru uvedieme príkaz "font cz.fnt" (bez úvodzoviek), následne súbor cdshell.ini uložíme.

* Ak si otvoríte tento súbor v Poznámkovom bloku, uvidíte v prípade väčšiny českých znakov nezmysly. Nič sa ale nedeje, v našom Multiboot CD bude všetko zobrazené korektne.

** Pre správnu funkciu umiestnite súbor s českým fontom cz.fnt do rovnakej zložky, kde sa nachádza súbor cdshell.ini.

Vytvorte Multiboot CD bežným spôsobom, na postupe sa nič nemení. Český font je zavedený do doby, než prejdete do konzoly CDShellu (tu je zavedený štandardný font). Ak by ste z nejakého dôvodu potrebovali použiť český, napíšte v konzole príkaz "font cz.fnt" (bez úvodzoviek).


Za pozornosť ďakuje Pavel.


>>Pridať komentár k článku<<

 

© 2006 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net

< späť <

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.