Craftcom
Čtvrtek, 28.03.2024, 14:23 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky: Dne 24.2.2008 byl po delší odstávce uveden do provozu nový portál s fórem. Chtěli bychom vás požádat v případě nalezení nějaké chyby nebo nefunkčního odkazu o napsání zprávy do vlákna "Chyby" pro pružnější sjednání nápravy.
 
   Domů   Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat  
Stran: [1]   Dolů
  Tisk  
Autor Téma: Multiboot z USB disku + instalace win ...  (Přečteno 18851 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« kdy: Pondělí, 02.04.2007, 16:41 »

Zdravím Vás tu všechny, jsem tu nový ...
Mám takovej dotázek ... mám 2,5" 80GB HDD v USB boxu a chtěl bych poprosit zda někdo neporadí jak z něj nabootovat instalace WinXP nebo Win2000 Co??? Jde mě vlastně o to - z toho disku nabootovat a pak z něj spustit instalaci XP nebo 2000 ... Neprobíralo se zde něco takovýho ?? hledal jsem ale nenašel ... možná tj. blbost ...

Díky za každou radu...
Zaznamenáno
Pavel
Global Moderator
Moderátor
*****
Offline Offline

Příspěvků: 684



Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: Pondělí, 02.04.2007, 17:42 »

Blbost to není, jen prosím o upřesnění:
1) Nestačilo by nabootovat -cokoli- z CD a spustit instalaci z usb externího disku? Musí se bootovat z hdd?
2) Rozumím tomu dobře, že instalace by se spustila z externího, ale instalovalo by se na interní?

Jde o to, jestli to zbytečně nekomplikuješ... (ale to není výtka, jen konstatování). Napiš víc podrobností a snad se domluvíme.

Pavel
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: Úterý, 03.04.2007, 08:36 »

No cokoliv by stačilo nabootovat, ale právě s toho USB HDD Mrknutí
Ano instaloval bych z externího na interní.

Možná to je zbytečná komplikace, ale mě šlo jenom o to, pokusit se to mít všechno narvaný v tom 2,5" boxu a už sebou netahat žádný CD atd. ...

Díky ...
Zaznamenáno
Pavel
Global Moderator
Moderátor
*****
Offline Offline

Příspěvků: 684



Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: Úterý, 03.04.2007, 09:51 »

Pokud máš jistotu, že BIOS (základní deska) umí nabootovat z toho externího hdd, pak to půjde. Obecně to ale neplatí. CD by bylo univerzální, disk nabootuješ jen někde.

Doporučuju na ten disk "nainstalovat" Reatogo, nakopírovat instalačku WinXP (na ten externí), nabootovat Reatogo a pustit instalaci z něj. Ale zda to bude tak přímočarý, to netuším.

Víš, jak se nainstaluje Reatogo na ten externí? Zvládneš to?

Tady by hodně pomohlo, kdyby se vyjádřil někdo, kdo s tím má větší zkušenosti (Bob?).

Pavel
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: Úterý, 03.04.2007, 10:37 »

Když jsem na ten USB HDD přetáhl boot Win98, tak na komplech a NB který jsem měl po ruce nebyl z bootováním problém (ale samozřejmě z DOSu win setup nezpustím Smutek ).  BartPE se mě taky zdálo bejt východisko, ale když jsem na ten disk natáhl BartPE vytvořenej PEBuilderem, ať už přes peinst nebo přes pe2usb za použití souboru "Server 2003 SP1" tak jsem to z toho disku za boha nenabootoval (ať jsem tvořil různý partition zformátovaný FAT 16 nastavený aktivní a já nevím co ještě - zkoušel jsem snad všechno), buďto to zkončilo errorem "non-system disk ... " a nebo "z disku nelze číst ... " Smutek Pak mě napadlo jestli vůbec ty inst. winů z toho BartPE půjdou spustit ?? :roll: ... tak jsem vytvořil boot CD s BartPE -> nabootoval, z USB HDD zkusil spustit setup WinXP a hned po kliknutí na "Install Win ... " to začne hlásit chyby že to nejde Smutek. Takže BartPE pro toto není řešení ...
Za každej další tip díky ...
Zaznamenáno
Pavel
Global Moderator
Moderátor
*****
Offline Offline

Příspěvků: 684



Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: Úterý, 03.04.2007, 21:51 »

Zkus se prokousat tímhle, jestli ti to pomůže: http://www.craftcom.net/18_forum/viewtopic.php?t=167&postdays=0&postorder=asc&start=0

Taky by to chtělo vědět, co za chyby ti to hlásí po spuštění té instalace z Reatogo/BartPE.

Pak bych ještě vyzkoušel variantu ReatogoSDI (viz články na tomhle webu).

Rád bych poradil něco konkrétního, ale fakt nevím.

Pavel
Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: Úterý, 03.04.2007, 22:33 »

Jak jsem pochopil, tak asi tazateli stačí, aby z USB nabootoval a poté startnul instalačku.
Pro boot postačí, aby byly na externím disku startovací soubory pro win98 ( IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM, AUTOEXEC.BAT, CONFIG.SYS ), nastartovat do DOS a z DOS spustit instalaci.
Samotný DOS7 nestačí a je nutno ještě přidat ovladače USB ( nebo např. DUSE ) pro DOS, tyto zavést pomocí autoexec a config a ještě přidat rozšíření správy paměti (EMM386.EXE), HIMEM.SYS a SMARTDRV.EXE. Poté již by nemělo nic bránit z příkazového řádku ( nebo dávkovým souborem ) zavolat setup instalačky pro start z DOS

Citace z setupxp.htm na installCD :

Instalace systému Windows z příkazového řádku
Pokud počítač nelze spustit z disku CD-ROM, můžete instalaci spustit pomocí disket instalačního programu systému Windows XP. Během instalace budete vyzváni k vložení disku CD-ROM se systémem Windows XP. Další informace najdete v části Vytváření spouštěcích disket.

Můžete také spustit počítač pomocí spouštěcí diskety systému Windows 98 nebo Windows Millennium Edition a potom spustit program Winnt.exe ze složky i386 na disku CD-ROM se systémem Windows XP.

Proces kopírování souborů z disku CD-ROM na pevný disk lze urychlit pomocí programu Smartdrv.exe. Chcete-li program Smartdrv.exe použít, ujistěte se, zda se soubor s tímto názvem nachází na spouštěcí disketě.
Pokud program Smartdrv.exe není k dispozici, bude kopírování souborů trvat mnohem déle, ale přesto je bude možné úspěšně provést. Ověřte, zda v níže uvedených souborech na spouštěcí disketě existují následující položky (a pokud neexistují, přidejte je):

V souboru Autoexec.bat přidejte tento řádek:

smartdrv.exe

V souboru Config.sys přidejte tento řádek:

device=himem.sys


Poznámka: Informace o úpravách souborů Config.sys a Autoexec.bat naleznete v databázi Microsoft Knowledge Base v článku 232558.

Vložte spouštěcí disketu do disketové jednotky a restartujte počítač.
Jakmile se zobrazí příkazový řádek systému DOS (vypadá takto: C:>), zadejte následující řádky a za každým z nich stiskněte klávesu ENTER. Pokud vaší jednotce CD-ROM není přiřazeno písmeno D, nahraďte je příslušným písmenem.
D:
cd \i386
winnt

Jakmile bude zahájena instalace, postupujte podle pokynů na obrazovce.
(konec citace)
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: Čtvrtek, 05.04.2007, 14:09 »

Zdravím, tak jsem dál laboroval, ale bez větších úspěchů Smutek
 
 Když jsem natáhl bootovačku Win98 na usb hdd, tak když jsem z něho spustil soubor winnt tak se ty XPčka instalovaly na ten usb disk (možná proto, že interní disk je NTFS a DOS ho nevidí  :roll: )a navíc to trvalo šílenou dobu než se něco někam pohlo Smutek ... navíc nevím jak zavést smartdrv - protože jsem to nikdy v minulosti nedělal Smutek .....

 Tak jsem přešel k prvnímu nápadu spustit tu instalaci z BartPE což se mě nakonec oproti minulým pokusům povedlo ALE ....
Když se spustí setup Winů tak je za a) anglicky (což by až tak nevadilo, kdyby vísledná instalace byla v CZ) a za b) jakmile proběhne příprava instalace a zkopírování potřebných souborů tak se instalace ukončí a skočí to zpět do BartPE ... po restartu a pokusu nabootování z int. disku to samozřejmě spadne protože chybí spousta souborů ...  

Navíc co mě celkem štve tak v BartPE když spustím A43 manager tak je tam nastavej nějakej šílej font se kterým jsou tam místo písmenek jakýsi hireopglify a pokaždý ho musím přepnout na nějakej Arial nebo něco takovýho abych si něco přečet Úsměv

A další čeho se jaksi nemůžu domoct je bootování BartPE z toho usb hdd ... to už taky nevím jak dál - buďto mě to hlásí chyba I/O nebo že disk není systémový ...

Myslel jsem si, že udělat něco takovýho bude trivialita a ono je kolem toho takovejch problémů a navíc já nejsem úplnej softwarovej mág, ale zase nejsu úplnej "novice" a když už nic tak alespoň se něco přiučím Smích

Díky za každý další info Mrknutí
Zaznamenáno
Pavel
Global Moderator
Moderátor
*****
Offline Offline

Příspěvků: 684



Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: Čtvrtek, 05.04.2007, 21:54 »

Rozhodně oceňuju snahu dostat se dál, to už se dnes moc nevidí, spousta lidí končí na "nejde to".

Citace
Když jsem natáhl bootovačku Win98 na usb hdd, tak když jsem z něho spustil soubor winnt tak se ty XPčka instalovaly na ten usb disk (možná proto, že interní disk je NTFS a DOS ho nevidí) a...

Hm, jak to? Přece když se instalujou WinXP, tak se instalátor ptá, na jakej disk a na jakej oddíl se bude instalovat, ne? Že by to neplatilo, když se instalace spusstí přes winnt.exe? Moc se mi to věřit nechce...

Citace
Tak jsem přešel k prvnímu nápadu spustit tu instalaci z BartPE což se mě nakonec oproti minulým pokusům povedlo...

Hm, to je fakt divný, že se to chová takhle. Spustila se opravdu klasická instalace? Nechtělo to dělat nějakou inovaci nebo opravu instalace?

Citace
A další čeho se jaksi nemůžu domoct je bootování BartPE z toho usb hdd ... to už taky nevím jak dál - buďto mě to hlásí chyba I/O nebo že disk není systémový ...

Jediný co můžu momentálně doporučit je rubrika http://www.craftcom.net/13_bartperam/uvod13.htm - snad tam bude nějaká inspirace.

Pavel
Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: Pátek, 06.04.2007, 00:35 »

Citace: "StanY"
Když jsem natáhl bootovačku Win98 na usb hdd, tak když jsem z něho spustil soubor winnt tak se ty XPčka instalovaly na ten usb disk (možná proto, že interní disk je NTFS a DOS ho nevidí) a...
DOS se pouze postará o zavedení instalátoru a jakmile je tento spuštěný, tak si natáhne XP jádro a to už umí s NTFS pracovat. Přesně totéž se děje při startu instalace XP ze systému W98 - ty taky NTFS neznají a přesto se instalace dokončí i na tento FS.
Citace: "StanY"
a navíc to trvalo šílenou dobu než se něco někam pohlo .. navíc nevím jak zavést smartdrv[/b] - protože jsem to nikdy v minulosti nedělal ...
Bez SMART to trvá, je to tady výše přece napsané. Pro sichr jsem to zvýraznil.
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: Pátek, 06.04.2007, 12:07 »

2 Pavel:
Tady se to opravdu neptá kam to chci instalovat taky se mě to nelíbilo ale jak to donutit nevím Úsměv
Z BartPE se spouští opravdu nová instalace - protože tam ani jiná volba není ... a taky vůbec nedojde k nabídce kam to instalovat  :roll:

2 bob57_cz:
... tak to jsem něják uplně přehlíd  :oops: moje nepozornost Smutek vyzkouším a napíšu další poznatky ...

Díky chlapi zatím ...
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: Úterý, 10.04.2007, 10:00 »

Zdravím,
Tak jsem dál bádal a asi nejlepší řešení je  Reatogo XPE, který je teda podle mýho názoru o něčem úplně jiným jak BartPE, teda alespoň co se týče chování, přehlednosti atd... Pokud jsem nabootoval Reatogo z CD a pak spustil setup WinXP tak to v podstatě na C:\ nakopíruje potřebné instalační soubory, spadne to jakoby taky (no spíš se to vlastně ukončí bez jakýhokoliv dalšího kecu co a jak dál, což je trošku mystifikující Smích ), ale narozdíl od BartPE to po restartu při bootování z C:\ nabídne možnost instalace (BartPE tu nabídku sice udělalo taky ale po zvolení inst. to vypsalo chyby na chybějící soubory) a ta se pak v poho z rámečku na C:\ dokončí ...

Co se týče bootování DOSu a dalších úprav configu a autoexecu tak se mě nakonec všechno povedlo ale i tak se mě stejně instalace rozbalovala na ten rámeček což byla hrůza i při spuštěným smartdrv ... na tuto možnost jsem tedy později rezignoval Smích

Jediný co mě teda teď chybý k celkové spokojenosti je nabootovat Reatogo z toho USB HDD, ale jelikož jsem to s Reatogem ještě nezkoušel tak nevím jestli se zadaří. Snad jo, ale pokud ne (stejně jako se mě to nepovedlo s BartPE Smutek ) tak se určitě ještě ozvu s konkrétním problémem.

Ještě jednou díkec za ochotu a rady Mrknutí ...
Zaznamenáno
StanY
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: Středa, 11.04.2007, 10:55 »

Tak to je síla Smutek už fakt nevím co vyzkoušet abych z toho USB HDD nabootoval ... nechápu to, když na ten USB HDD přenesu primitivní DOS tak bootuje v poho, ale Reatogo ne a ne nabootovat. Buďto to napíše že z disku nemůže číst, nebo že na disku není systém, nebo se to kousne a bliká tam kurzor ... :cry: . Nemáte někdo nějakej nápad ??

Co je ještě divný, že když jsem pomocí peinst.cmd přenesl Reatogo na ten USB HDD a pak jsem vyzkoušel úpravu boot.ini (bod 5 možnost 2 v peinst) tak mě to napíše, že nemůže najít ntldr soubor, ikdyž tam je a všude jinde ho vidím ... nechápu Smutek Pls help !!! Smutek

Díky ...
Zaznamenáno
Pavel
Global Moderator
Moderátor
*****
Offline Offline

Příspěvků: 684



Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: Středa, 11.04.2007, 11:58 »

Já vím, dokáže to potrápit. Projdi si tohle vlákno: http://www.craftcom.net/18_forum/viewtopic.php?t=167&postdays=0&postorder=asc&start=0

Pavel
Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: Čtvrtek, 12.04.2007, 03:44 »

2 StanY:
Ještě je taky možnost využít GRUB4DOS ( ten spustíš z nabootovaného DOSu ) a přes něj zavádět image startovací diskety, kterou si musíš samozřejmě nakonfigurovat pro svůj záměr. Zkus se inspirovat startovacím zaváděcím image FDD z HirensBootCD. Mám takhle na jednom disku falešný multiboot - bootuje se jen DOS, který zavede G4D, ten spustí patřičný image diskety z výběru a odtud se spustí požadovaný OS na HDD. G4D mi poradil při mých experimentech Pavel a nemohu si jej vynachválit. Umí nejen klasické 1,44image, ale i jejich násobky, takže pro start instalace XP lze vytvořit jeden image obsahující všech 6 disket XP.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
  Tisk  
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!